Alman Çeşmesi, İstanbul’da Sultanahmet Meydanı’nda Sultan 1.Ahmet Türbesi’ nin karşısında yer almaktadır. Etrafında bulunan Bizans ve Osmanlı eserlerinden farklı olarak hemen göze çarpar. Osmanlı meydan çeşmelerinden farklı bir mimariye sahiptir ve Avrupa çeşmelerine benzemez. Bu yüzden benzersiz nadide bir eserdir ve İstanbul’un önemli tarihi eserlerinden biridir. Sultanahmet Meydanı’na gelen hemen herkes Alman Çeşmesi’ nin önünde hatıra fotoğrafı çekmektedir.

Alman Çeşmesi

      Bu güzide çeşme, güzel bir dostluk örneği olarak Alman İmparatoru 2. Wilhelm’in Sultan 2. Abdülhamid’e ve İstanbul’a hediyesidir. Ülkeye üç kez gelen İmparator, ikinci gelişinin anısına bu çeşmeyi yaptırma kararı almıştır. İlk gelişinde Osmanlı ordusuna Alnan tüfeklerinin satışını sağlamış, ikinci gelişinde ise İstanbul-Bağdat Demiryolu inşasının Alman firmalarına verilmesinin sözünü almıştır. Bunun üzerine bu çeşmeyi yaptırıp Sultan’a hediye etmeye karar vermiştir. Çeşme son derece değerli malzelerden yapılmıştır. Çeşmenin tüm yapıları, süslemeleri ve değerli taşları Almanya’da işlenerek parçalar halinde gemiyle İstanbul’a getirilmiş ve yerine monte edilmiştir. Ayrıca çeşme yerine monte edilmeden önce, gelen Alman ekip tarafından Sultanahmet Meydanı’nın çevre düzenlemesi ve ağaçlandırma çalışmaları yapılmıştır. Çeşmenin planını İmparator’ un özel danışmanı Mimar Spitta çizmiş, yapımını ise Mimar Schoele gerçekleştirmiştir. Ayrıca Alman Mimar Carlitzikle ve İtalyan Mimar Joseph Antony de çalışmada görev almıştır. Çeşmenin yapımına 1899 yılında başlanmış ve  2. Abdülhamid’in 1 Eylül 1900 tarihinde gerçekleşecek olan 25. cülüs törenine yetiştirilmesi planlanmıştır. Ancak maalesef çeşmenin yapımı bu tarihe kadar yetişmemiş ve 2.Wilhelm’in de doğum günü olan 27 Ocak 1901 tarihinde görkemli bir törenle çeşmenin açılışı yapılmıştır.

Sultanahmet Meydanı

    Çeşmede, Osmanlı mimarisi özelliklerinin yanı sıra Almanların da kendi mimari özelliklerini taşıyan heykel ya da motifler bulunmamaktadır. Çeşme, yüksek bir taban üzerine oturtulmuş, sekizgen planlı bir yapıdır. Su haznesinin üzerinde sekiz sütunun taşıdığı büyük bir kubbe vardır ve kubbenin iç yüzü altın mozaiklerle kaplıdır. Ayrıca kubbede sekiz madalyon bulunmaktadır. Bu madalyonlardan dördü içinde yeşil zemin üzerine Sultan 2.Abdülhamid’in tuğrası, diğer dördünde ise mavi zemin üzerine İmparator 2. Wilhelm’in İmparatorluk arması bulunmaktadır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.