Helikopter sanayisinde  Yerli ve Milli gururumuz olan Atak Helikopteri , Türk Savunma Sanayi’sinin ve ülkemizin Dünya çapında ses getiren çok başarılı çalışmalarından biridir. Dünya’da kendi sınıfındaki en etkin taarruz helikopteri olmakla birlikte model, Türkiye’ye özgü coğrafi ve iklim koşullarına uygun olarak tasarlanmıştır.

Milli Helikopteri

Taarruz ve taktik keşif helikopteri olan Atak Helikopteri, Atak Programı kapsamında geliştirilmiştir. Atak programı, azami ölçüde yerli teknolojileri ve üretimi içeren bir projedir. Yakın hava desteği  görevleri ve çok amaçlı görevler için tasarlanan Atak Helikopteri, TUSAŞ ve AgustaWestland ortak üretimiyle yerli olanaklarla Türkiye’de üretilmektedir. Yerli ve Milli gururumuz Atak helikopteri, iki tip olarak tasarlanmıştır. Bunlardan birincisi, yakın hava desteği görevleri için tasarlanan T-129A, diğeri ise çok amaçlı görevlere uygun olarak tasarlanan T-129B’dir. TUSAŞ’ın kendi tesislerinde ürettiği ilk T129 Atak prototipi, ilk uçuşunu 17 Ağustos 2011 tarihinde gerçekleştirmiştir. İlk T129 model helikopter 2014 yılında Türk Kara Kuvvetleri’ne teslim edilmiştir.

Atak Helikopteri

T129 Atak, 21. Yüzyılın en gelişmiş ve özgün aviyonik sistemleri  ve silahlarıyla donatılarak son derece başarılı bir helikopter olmuştur. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin operasyonlarında etkin bir şekilde görev alan T129 Atak, üstün bir manevra yeteneği  ve gece/gündüz koşullarında yüksek performans kabiliyetine sahiptir. Helikopterin baş kısmında bulunan gündüz ve gece görüntüleme sistemi, 360 derece dönebilmektedir ve yaklaşık 20 kilometreye kadar mesafadeki hedefleri tespit edebilmekte, 10 kilometreye kadar olan mesafedeki hedefleri teşhis edebilmektedir. Görev bilgisayarı, helikopterin en önemli briimlerinden biridir. Ağır silah yükü ile zorlayacı hava koşulları ve yüksek irtifa görevleri için  optimize edilmiştir. Türkiye, T-129 modelinin tek üretici ülkesi konumundadır ve bu da başlangıç için helikopter sanayinde çok önemli ve büyük bir adımdır. T129 Atak’la kazanılan bilgi birikimleri ve tecrübelerle, ATAK-2 taarruz helikopteri projesine de başlanılmıştır. Proje tamamen yerli olanaklarla gerçekleştirilecek olup, ilk versiyona göre daha gelişmiş sistem yazılımlarıyla donatılacaktır. Teknofest 2019’da sergilenen ATAK-2 taarruz helikopteri, gören herkesin beğenisini kazanmıştır. Ülkemizin son dönemde, Türk Savunma Sanayisi’ne yapmış olduğu yatırım ve teşviklerle yaşanan bu gelişmeler bizler için son derece gurur verici bir tablodur.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.