Dünya ‘nın sekizinci harikası olarak kabul edilen Ayasofya Müzesi, her yıl yerli ve yabancı binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. İstanbul’ da en çok ziyaret edilen müzeler arasında birinci sırada yer almaktadır. Kutsal Bilgelik anlamına gelen Ayasofya ‘nın yapımına 532 yılında başlanmış ve görkemli bir törenle 537 yılında açılmıştır.

Ayasofya

Bizans döneminden günümüze gelen en görkemli ve ihtişamlı yapılardan biridir. Ayasofya yaklaşık 900 yıl kilise olarak kullanılmış ve İstanbul’ un fethinden sonra da camiye dönüştürülmüştür. Yaklaşık 480 yıl cami olarak kullanıldıktan sonra 1934 yılında müze haline getirilmiştir. Bu yüzden hem Hıristiyanlar hem de Müslümanlar için çok kutsal ve önemli bir yapıdır. Bizans mozaik sanatı ve Osmanlı hat sanatının en güzel örneklerini de görebilirsiniz. Bu görkemli ve ihtişamlı yapı mimari sanat açısından da önemli bir yere sahiptir. Hıristiyanlığın kutsal mekanından İslamiyet’ in kutsal mekanına dönüşen Ayasofya‘ya bütün Osmanlı Padişahları  tarafından büyük bir önem ve özen gösterilmiştir. Hatta bazı Padişahlar türbelerini Ayasofya’nın avlusuna yaptırmışlardır.

Şaheser

Tüm dünyanın eşsiz bir şaheser olarak gösterdiği bu eser hakkında bir çok efsane de bulunmaktadır. Bunlardan birtanesi Ayasofya ‘dan başlayıp İstanbul’ un altını dolaştığı iddia edilen dehlizlerdir. Bu dehlizlerle ilgili çalışmalar hala devam etmektedir. Ayrıca Ayasofya’nın içinde bulunan bir çok süsleme ve sembol hala gizemini korumakla birlikte birçok kişinin ilgisini çekmektedir. Barındırdığı birçok güzellikle, bu gizemli ve görkemli yapı herkes tarafından mutlaka ziyaret edilmelidir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.