İstanbul’un trafik ve keşmekeşinden biraz olsun uzaklaşmak istiyorsanız, gezilecek yerler arasında Büyükada sizin için güzel bir tercih olabilir. İstanbul’un farklı semtlerinden düzenlenen vapur seferleriyle martılar eşliğinde kısa bir deniz yolculuğunun ardından Büyükada’ya ulaşabilirsiniz. Vapurdan inip, adaya ayak basar basmaz tüm stresinizi ve şehrin gürültüsünü geride bırakırsınız.

 Prens Adaları olarak bilinen İstanbul açıklarındaki adaların en büyüğü olan Büyükada, tarihi ve doğal güzellikleriyle gelen herkesi büyülemektedir. Son dönemlerde yabancı turistlerin de yoğun ziyaret ettiği bir yer halini almıştır. Adada bulunan Türk ve Batı mimari karışımı, bahçelerinde çeşit çeşit ağaçlar ve çiçekler bulunan evler görenleri kendilerine hayran bırakmaktadır. Adada resmi araçlar hariç olarak motorlu taşıtlar yasak olduğu için trafikten ve araç gürültüsünden uzak huzur içinde bir gezi gerçekleştirebilirsiniz. Ulaşım için bisiklet kiralayıp adayı turlayabilir ya da fayton turlarına katılabilirsiniz.

Prens Adaları

Adada birçok tarihi yapı da bulunmaktadır. Bunlardan en dikkat çekici olanı ahşap yapıdaki Rum Yetimhanesi’dir. Şuan harabe durumda olmasına rağmen ziyaretçilerin büyük ilgisini çekmektedir ve dünyada en büyük ahşap iskelete sahip yapılarından biridir. Dinlerin buluştuğu bir yer olan Büyükada’da birçok sinagog, kilise, manastır ve cami de bulunmaktadır. Bunların arasında Hamiye Camii ve Aya Yorgi Kilisesi’nin önemli bir yeri vardır. Batı mimari özellikleri taşıyan Hamidiye Cami, 2. Abdülhamid tarafından inşa ettirilmiştir.Adanın en yüksek tepesinde bulunan ve kutsal olduğuna inanılan Aya Yorgi Kilisesi ise 6. yüzyılda inşa ettirilmiştir.

Özellikle 23 Nisan ve 24 Eylül tarihlerinde büyük bir ziyaretçi akınına uğramaktadır. Bu tarihlerde özellikle ziyaretçilerin dileklerinin kabul olduğuna dair bir inanç yer almaktadır. Ziyarete gelen kişiler kilisenin bulunduğu tepeyi yürüyerek çıkarken, niyetleri doğrultusunda ağaç dallarına çeşitli renkte ipler ve semboller asarlar ve kiliseye vardıklarında kendi inançları doğrultusunda dua ederek dilekte bulunurlar.

Kiliseye çıktığınızda sizi muhteşem bir manzara da beklemektedir. Ayrıca kilisenin hemen yanında, bu muhteşem manzara eşliğinde soluklanıp, çayınızı kahvenizi yudumlayacağınız bir kafe de bulunmaktadır. Adaya gelen herkesin mutlaka bu manzarayı görmesi gerekmektedir. Özellikle yaz aylarında ziyaret etmek isterseniz, rahatlıkla denize girebileceğiniz bir çok plaj da bulunmaktadır.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.