Çemberlitaş Hamamı İstanbul’un en popüler ve turistlerin en gözde tarihi hamamlarından biridir. Çemberlitaş’ta Divanyolu üzerinde üzerinde Köprülü Mehmed Paşa Camii, medresesi ve türbesinin karşısında yer almaktadır. Sultan 2. Selim’ in eşi ve Sultan 3. Murad’ın annesi Afife Nurbanu Sultan tarafından yaptırılmıştır. Üsküdar Topbaşı’ndaki Valide-i Atik Külliyesi’ ne gelir getirmesi amacıyla yaptırılmıştır. Hamam 1584 yılında yapılmış olup, mimarı ise Mimar Sinan ‘dır. Mimar Sinan’ın son dönem ustalık eserlerinden olup, bu yapı da Mimar Sinan ‘ın yapmış olduğu diğer eserler gibi son derece zarif ve değerli bir yapıdır. Mimar Sinan’ın sadelik anlayışıyla birlikte, aynı zamanda mimari ve iç süslemeleriyle hayranlık uyandıran bir çok özelliğe sahiptir.

       Birbirinin aynısı ve yanyana bitişik bir çifte hamamdır(kadınlar ve erkekler bölümü olan). Erkekler ve kadınlar bölümlerinin girişleri daha önceden ayrı kapılardan olsa da şuan kadınlar da erkekler girişini kullanmaktadır. Kapıdan giriş yaptıktan sonra, daha sonradan eklenen bir yan kapı ile kendi bölümlerine geçiş yapmaktadırlar. Yapılan yol genişletme çalışmaları neticesinde, zamanla yol kotu yükselmiş ve hamamın girişi biraz alçakta kaldığı için 10 basamaklı bir merdiven kullanılarak giriş yapılmaktadır.

Eşsiz Çokgen

Giriş kapısının üzerinde rumilerle bezeli altı mısralı bir kitabe bulunmaktadır. Hamamın erkekler ve kadınlar bölümlerinin soyunma yerleri büyük birer kubbe ile örtülüdür. Her iki kubbede de aydınlık feneri bulunmaktadır yalnız sadece kadınlar bölümünde olan aydınlık feneri orijinalliğini korumaktadır. Bu hamamı mimari açıdan diğer hamamlardan ayıran en büyük özellik Sıcaklık bölümleridir. Dıştan kare şeklinde olan bölümler, içeride çepeçevre oniki sütundan oluşan bir sütun halkası ile oniki köşeli bir çokgene dönüştürülmüştür. Bu açıdan Türk Hamam mimarisinde bilinen başka bir benzeri yoktur. Ayrıca sıcaklık bölümünde yer döşemelerinde, kakma tekniğiyle mermer zemine çeşitli renkli taşlar yerleştirerek süslemeler yapılmıştır. Zemindeki bu süslemeler ve kubbenin altındaki büyük göbek taşı herkesin beğenisini ve ilgisini toplamaktadır. 

     Hamam sultanlara layık hizmet anlayışını senelerdir sürdürmeye devam etmektedir. Bu kadar güzel ve otantik bir tarihi hamamda; hamam ve masaj keyfi yapmak kendinize verebileceğiniz en iyi hediyelerden biri olabilir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.