İstanbul’un en önemli sembollerinden biri olan Galata Kulesi Galata semtinde bulunmaktadır. Dünya’nın en eski kulelerinden biri olan Galata Kulesi, 528 yılında Bizans İmparatoru Anastasius tarafından denizcilere yol göstermesi için Fener Kulesi olarak inşa ettirilmiştir. 1204 yılında yaşanan haçlı seferleri sırasında ciddi bir tahrip edilmiş ve nerdeyse yıkılma aşamasına gelmiştir.

Kule 1348 yılında  Galata Surlarına ek olarak Cenevizli’ler tarafından yığma taşlarla tekrar yapılmıştır. Kule 1445-1446 yıllarında yükseltilmiştir. Osmanlı’nın İstanbul’ u fethinden sonra kule her yüzyılda bir yenilenmiş ve restorasyon çalışmaları yapılmıştır. 1965 yılında başlayıp 1967 yılında biten onarım çalışmasıyla günümüzdeki son halini almıştır. Yapımından bu yana fener kulesi, yangın kulesi gibi çeşitli amaçlarla kullanılan kulenin zemininde bulunan çukurlarda kafatası ve insan kemikleri bulunmasından dolayı, kulenin bir dönem zindan olarakta kullanıldığı tahmin edilmektedir.

17.yüzyılın ilk yarısında Hezarfen Ahmet Çelebi’nin tahtadan yaptığı kanatlarla Kuleden Üsküdar’ a uçtuğu bilinmektedir. 9 katlı olan Kule çatısıyla birlikte 69,90 metredir. Kulenin seyir terasından İstanbul Boğazı ve Haliç’in muhteşem manzarası izlenebilmektedir. Tarihle iç içe olarak bu muhteşem manzarayı izleyebilmek için birçok yerli ve yabancı turist kuleyi yoğun bir şekilde ziyaret etmektedir.

İstanbul

Galata Kulesi hakkında bir çok efsane de bulunmaktadır. Bu efsanelerden biri de kuleye beraber çıktığınız kişiyle evleneceğiniz yönündedir. İstanbul ‘u uzun yıllardır gözleyen, koca bir tarihe tanıklık eden, bir çok efsaneye konu olan Galata Kulesi, İstanbul’ da mutlaka görmeniz gereken yerlerden biridir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.