İstanbul ‘un ilk Mevlevihanesi olan Galata Mevlevihanesi 1491 yılında İskender Paşa tarafından Beyoğlu’ nda inşa ettirilmiştir. Günümüze kadar gelen Beyoğlu’nda bulunan en önemli Osmanlı eserlerinden biridir. Mevlevihanenin kapısından içeri girer girmez sanki bir zaman yolculuğuna çıkmış gibi farklı atmosferini ve yaydığı huzuru hissedebilirsiniz.

Mevlevi kültürünün gelişmesinde önemli bir yere sahip olan Galata Mevlevihanesi yıllar içinde bir çok tadilat geçirerek son şeklini 19. yüzyılda almıştır. Farklı zamanlarda yapılan eklemelerle külliye halini almıştır. İlk şeyhi Semai Mehmed Dede’dir. 1925 yılında çıkarılan kanun sonucunda faaliyetlerine son verilmiş ve bu dönemden sonra Mevlevihanenin bölümleri ilkokul, lojman gibi ihtiyaca göre çeşitli amaçlarla kullanılmıştır.

Mevlevi Kültürü

Yapılan bazı çalışmalar sonrasında 1975 yılından itibaren Divan Edebiyatı Müzesi olarak hizmet vermiş. 2007 de başlayan son restorasyon sonucunda 2010 yılı itibariyle Galata Mevlevihanesi Müzesi olarak hizmet vermeye başlamıştır. Mevlevihanenin bünyesinde günümüzde semahane, derviş odaları, kütüphane, Halet Efendi Türbesi, Şeyh Galip Türbesi, Hasan Ağa Çeşmesi, Sarnıç, Hamuşan ve Adile Sultan Şadırvanı bulunmaktadır. Müzede farklı dönemlere ait müzik aletleri, Mevlevi eşyaları, hat levhaları, divan şairlerinin divanları ve Mevlana’nın bazı eserlerinin orijinalleri sergilenmektedir.

Mevlevi kültürüne ilgi duyanlar ve yabancı turistler tarafından yoğun ilgiyle ziyaret edilir. Mevlevihanede ayrıca haftanın belli günlerinde sema gösterileri de düzenlenmektedir. Bu özel yerde bulunup, sema gösterisi izlemek ruhunuza çok iyi gelecektir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.