Haseki Hamamı olarakta bilinen Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı 16.yüzyıldan günümüze kadar ulaşan önemli ve görkemli tarihi Türk Hamamlar’ından biridir. Sultanahmet’te Ayasofya Müzesi ile Sultanahmet Camii arasında yer almaktadır. Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi Hürrem Sultan tarafından hayrat olması amacıyla 1556-1557 yılları arasında dönemin ve tarihin en önemli mimarlarından biri olan Mimar Sinan’a yaptırtılmıştır.

Mimar Sinan’ın yapmış olduğu güzel eserlerden biridir. Hürrem Sultan Hamamı, eskiden burada bulunan ve Bizans İmparatorluğu’nun popüler halk hamamı olarak bilinen, 532 yılında tamamen yıkılmış olan tarihi Zeuksippos Banyoları’nın bulunduğu yere yapılmıştır.

Hürrem Sultan Hamamı

      Hamam 1910 yılına kadar aktif olarak kullanılmış ve Sultanlar da dahil olmak üzere birçok kişiyi ağırlamıştır. Bu tarihten sonra uzun bir süre kapalı kalmış ve ihtiyaca göre dönem dönem cezaevi, kağıt deposu ve benzin deposu olarak kullanılmıştır. 2008 yılında başlayan restorasyon çalışmalarıyla aslına uygun şekilde restore edilmiştir. Klasik Osmanlı hamamları yapısındadır fakat Türk Hamam mimarisinde bir yenilik olarak ilk defa kadınlar ve erkekler kısmı aynı eksen üzerinde düzenlenmiştir.

Erkeklerin soğukluk, ılıklık ve sıcaklık bölümlerini, kadınlar kısmının sıcaklık, ılıklık ve soğukluk bölümleri takip eder. Erkekler kısmının cephesinde diğer hamamlardan farklı olarak ortasında bir kubbe olan sütunlu bir revak bulunmaktadır. Kubbe ve revak tavanı tuğla dekor ile süslüdür. Binanın duvarları bir sıra kesme taş, iki sıra tuğla olarak örülmüştür. Hamamın tüm kubbeleri kurşunla kaplıdır ve tek sıra üzerinde iki kubbeli tek hamamdır. Hürrem Sultan Hamamı; hamam, restoran ve cafe olarak yaklaşık 3 dönümlük bir alanı kaplamaktadır.

          Hamam kültürü Roma dönemine kadar uzanmaktadır. Osmanlı Kültüründe ve bizlerde bu kadar önemli bir yer tutmasının nedeni hiç şüphesiz ki dinimizde kişisel temizliğin önemli bir yeri olmasıdır. Ayrıca hamamlar o dönemlerde temizliğin yanı sıra kişilerin önemli sosyalleşme alanlarından biriydi. Evlerinde özel hamamları bulunan varlıklı hanımlar bile, hemcinsleriyle buluşup sohbet etmek için haftada en az bir kere mahalle hamamına gittikleri rivayet edilmektedir.

Kendinize bir iyilik yaparak Hürrem Sultan Hamamı ‘nı ziyaret ettiğinizde, hem Sultanlara hizmet vermiş olan bu muhteşem tarihi eseri görmüş olacaksınız. Hem de misafirler için yapılan altın kaplama hamam tasları ve daha birçok özel üretim ürünlerle siz de kendinizi özel hissederek muhteşem bir hamam keyfi yapmış olacaksınız.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.