İstanbul’un en güzel tepelerinden biri olan Pierre Loti Tepesi Eyüp ilçesinde bulunmaktadır. 18. Yüzyıldan beri İstanbul ‘a gelen yabancı ziyaretçilerin ve seyyahların popüler uğrak mekanlarından biridir. Bu popülerliği günümüzde de katlanarak devam etmektedir. Özellikle bu kalabalık şehir koşturmacasında biraz da olsa nefes almak için ve muhteşem Haliç ve İstanbul manzarasını izleyerek kafa dinlemek, temiz hava almak için İstanbul’luların da sıklıkla ziyaret ettiği bir mekandır.

Pierre Loti

        Tepeye ismini veren ünlü Fransız yazar Pierre Loti (asıl ismi Julien Viaud) uzun dönemler İstanbul’da yaşamış ve tam bir İstanbul aşığıdır. Pierre Loti’nin bu tepeyi ve burada bulunan tarihi kahveyi sık sık ziyaret ettiği bilinmektedir. Yazarın bu sık ziyaretleri neticesinde Pierre Loti Tepesi olarak anılmaya başlanmış ve zamanla  bu ismi almıştır. Hatta eskiden ‘Rabia Kadın Kahvesi’ olarak bilinen bu tarihi kahvede, yazarın ilham verici Haliç ve İstanbul manzarası eşliğinde ‘Aziyade’ adlı romanını yazdığı söylenmektedir. Bu tarihi kahve hala ziyaretçilere hizmet vermektedir. Tesis içerisinde aynı zamanda restoran, kafe ve otelde bulunmaktadır.

Eşsiz manzaraya karşı çayınızı, kahvenizi yudumlayıp ya da güzel bir bahar sabahında kahvaltı yapabilir, arkadaşlarınızla ailenizle temiz hava eşliğinde keyifli bir öğle yemeği yiyebilir ve bol bol manzara fotoğrafları çekebilirsiniz. Tesis civarında ise buraya gelmişken ziyaret edebileceğiniz tarihi yerler de bulunmaktadır. Kaşgari Tekkesi, Çolak Hasan Tekkesi, Bizans döneminden kalan Sarnıç, Sıbyan Mektebi ve Mevlevi İskender Dede’nin kabri bunlardan bazılarıdır. Mevlevi İskender Dede’nin kabrinin ön tarafında üç su kuyusu bulunmaktadır ve bu kuyulardan birinin dilek kuyusu olduğu bilinmektedir. Evliya Çelebi de seyahatnamesinde, bu kuyudan ve kuyuya bakanların gönüllerinden geçirdikleri dilekleri kuyuda gördüklerinden bahsetmektedir. Bu yüzden Pierre Loti Tepesi’ne gittiğinizde mutlaka Mevlevi İskender Dede’nin kabrine uğramalı ve dilek kuyusunda dileklerinizi dilemelisiniz.

         Pierre Loti Tepesi’ne kendi aracınızla ya da Eyüp Sultan Camii ‘nin yanından teleferikle İstanbul manzarası eşliğinde ulaşım sağlayabilirsiniz. Yürümeyi sevenler ise Eyüp Sultan Camii’ nin arkasından mezarlık yolundan Pierre Loti tabelalarını takip ederek geze geze 15 dakika gibi bir sürede tepeye ulaşabilirler.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.