İstanbul’un Beykoz ilçesinde bulunan Polonezköy,  şehir hayatından uzaklaşıp doğayla iç içe huzur dolu bir hafta sonu geçirmek isteyenlerin en çok tercih ettikleri yerlerin başında gelir. Hafta sonunuzu huzur içinde, dolu dolu geçirebileceğiniz bir çok aktivite bulunmaktadır. Piknik ya da mangal yapmak için de en çok tercih edilen bölgelerden biridir. Güne güzel bir köy kahvaltısıyla başlayıp, at binebilir, yaklaşık 5 kilometreyi bulan yürüyüş parkurunda yeşillikler arasında doğa yürüyüşü ya da treking yapabilir, bisiklet turu yapabilir, doğayla iç içe hamak keyfi yapabilir ya da tabiat parkını ziyaret edebilirsiniz.

Polonezköy

Polonezköy

      Doğal güzelliklerinin yanı sıra gezilmesi gereken önemli bir kaç tarihi mekan da bulunmaktadır. Tipik Polonya Köy Evi mimarisi özelliklerine sahip ve orijinalliğini korumakta olan, Polonezköy’ün en eski evlerinden biri Zofia Rizi Anı Evi köhe giden herkesin mutlaka ziyaret ettikleri yerlerin başında gelir. Bu ev ayrıca Polonya – Türkiye ilişkilerinde de dostluğun sembolü olarak anılmaktadır ve yabancı turistlerin de büyük bir merakla ziyaret ettikleri bir mekandır. Köyün ilk dini yapısı olan Czestochova Meryem Ana Kilise’si ise görülmesi gereken bir diğer mekandır. Köyün kurucularıyla birlikte bir çok tarihi mezarların bulunduğu Polonezköy Mezarlığı ise ziyaret edilebilecek bir diğer noktadır. Köyün meydanında bir çok yöresel ürün ve hediyelik eşya alabileceğiniz tezgahlar ve dükkanlar bulunmaktadır. Köyün en popüler iki ürünü bal ve kirazdır. Özellikle Haziran ayında gittiğinizde köyden kiraz almadan dönmemeniz tavsiye edilir. Köy meydanında bulunan ve Arıcılık Müzesi olarak anılan yerden ise kendi arılarının ürünleri olan Polonezköy balı ya da diğer arı ürünlerini bulabilirsiniz. Ayrıca köyde cam sanat merkezi de bulunmaktadır. Burada camla ilgili atölye çalışmalarına katılabilir ya da sevdikleriniz ve kendiniz için hediyelik eşyalar alabilirsiniz.

    Polonezköy 1830 yılında Polonya Ayaklanması sırasında hükümet başkanı olan, sonrasında ise Polonyalı sürgünlerin siyasi lideri olan Prens Adam Czartoryski tarafından 1842 yılında kurulmuştur. Köyün adı, kurucusunun adından esinlenerek Adampol(Adamköy) olarak anılmaktaydı. Kurulduğu ilk zamanlarda köyde sadece 12 kişi oturmaktaydı, sonraki yıllarda bu sayı 220 kişiye çıkmıştır. Yıllar geçtikçe Polonezköy gelişmeye başlamış ve çeşitli ayaklanmalar ya da sürgünler sonucu kaçan Polonyalılar köye yerleşerek köyün nüfusu hızla artmıştır. Köyün ilk sakinleri, çiftçilik, hayvancılık ve ormancılık ile uğraşmışlardır. Köyün Polonya asıllı sakinleri 1938 yılında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına kabul edilmişlerdir. Tarım köyü olan bu köy, doğal güzellikleri ve coğrafi konumuyla yıllar geçtikçe bir tatil köyüne dönüşmüştür. Polonezköy’ün Polonya ile bağlarını vurgulamak amacıyla Polonezköy Festivali düzenlenmektedir. Bu festivalde Folklor ekipleri gösteri yapmakta ve çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.