Beykoz; nefes kesici boğaz manzarası, şahane dereleri, mesire yerleri, doğal güzellikleri, tarihi yalıları ve tarihi eserleriyle İstanbul’un gözde ilçelerinden biridir. İlçe aynı zamanda uzun bir tarihi geçmişe sahiptir. Tarihte ilk olarak M. Ö. 700’lü yıllarda Traklar’ın buraya deniz yoluyla gelip yerleştikleri bilinmektedir ve buraya kralları Amikos’un adını vermişlerdir. Sonrasında Persler ve Bizanslılar dahil birçok imparatorluğun egemenliği altına girmiştir. Amikos, 1402 yılında İstanbul ‘un fethinden 51 yıl önce Yıldırım Bayezid tarafından Osmanlı İmparatorluğu topraklarına dahil edilmiştir ve ismi Beykoz olarak değiştirilmiştir. İsminin Beykoz olmasıyla ilgili bir çok rivayet bulunmaktadır.

Beykoz

      Bölge Osmanlı Döneminde de önemli bir yere sahipti ve özellikle saray erkanının gözde mekanlarından biriydi. Padişahların burada avlandıkları bilinmektedir. Buraya av için geldiklerinde konaklamak ve dinlenmek için birbirinden güzel av köşkleri yaptırmışlardır yalnız bunlardan çoğu maalesef günümüze ulaşamamıştır. Günümüze ulaşan birçok tarihi eser ve muhteşem güzellikteki tarihi yalılar bulunmaktadır. Bu tarihi yalılardan en önemlisi Anadolu Hisarı’ndaki Hekim Paşa Yalısı’ dır. Günümüze ulaşan ve mutlaka görülmesi gereken tarihi eserlerden bazıları ise; Küçüksu Kasrı, İshakağa Çeşmesi, Hidiv Kasrı, İskender Paşa Camii, Anadolu Hisarı ve Anadolu Feneri’dir.

      Büyük bir bölümü ormanlık alan olan Beykoz şehrin içinde doğaya olan özleminizi gidebileceğiniz en güzel yerlerden biridir. Bu yüzden buradaki mesire yerleri, özellikle hafta sonunu doğayla iç içe vakit geçirmek isteyenlerin akınına uğrar. Özellikle Mihribat Korusu sahip olduğu eşsiz Boğaz manzarasıyla en çok tercih edilen mesire yerlerinden biridir. Abraham Paşa Korusu olarakta bilinen Beykoz Korusu da en çok ziyaret edilen mesire yerlerinden bir diğeridir. İlçede ayrıca Hz. Yuşa Tepesi’nde bulunan Hz. Yuşa türbesi başta olmak üzere birçok ziyaretçinin akın ettiği türbeler de bulunmaktadır. Anadolu Kavağı’nda bulunan balık lokantaları ise yabancı turistler de dahil olmak üzere birçok kişinin tercih ettiği ve keyifle yemeklerini yedikleri güzel mekanların başında gelmektedir. Poyraz Köy, Riva, Değirmen Dere, Akbaba Köyü ve Polanezköy ilçeye bağlı ziyaret edilebilecek yerlerden bazılarıdır. Böylesi güzelliklere sahip Beykoz’ a gittiğinizde, kendinizi başka bir şehre gitmiş ve yenilenmiş gibi hissedeceksiniz.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.