Gezmeyi eğlenmeyi seven küçük bir gezgin arkadaş grubuyuz. Şimdiye kadar yurtiçinde ve yurtdışında birçok yeri ziyaret ettik. Yalnız hala yurtiçinde gitmediğimiz birçok yer vardı ve bu yüzden artık önceliğimiz yurtiçi seyahatleri olacaktı, yurtiçinde gezmememiz gereken yerler bitmeden artık yurtdışına gitmeme kararı aldık öncelikle ülkemizin güzelliklerini görmeliydik.

Hepimiz Antalya ‘da yaşıyoruz ve Antalya’ ya yakın olan yerleri ziyaret etmiştik. Hep birlikte bir hafta sonra gerçekleştireceğimiz seyahatimizin rotasını ise Kapadokya ve İstanbul olarak kararlaştırdık.

Ne yazık ki peri bacaları ve yeraltı şehirleriyle ünlü olan Kapadokya ‘ya şimdiye kadar hiçbirimiz gitmemiştik. Sıcak hava balonlarıyla gerçekleştirilen turlara katılmak bile Kapadokya’ ya gitmek için yeterli bir sebepti ama bu zamana bir şekilde gitmek kısmet olmamıştı. İstanbul ‘a ise hepimiz iş için gitmiştik birkaç kere ama hiç birimizin şehri tam anlamıyla gezme fırsatı olmamıştı. Bu yüzden ilk durağımız Kapadokya, ikinci durağımız ise İstanbul’du. Bir yeri ziyaret etmeden önce detaylı bir şekilde internetten araştırma yapıp kendimize bir program çıkarırız, bunlar genelde herkesin bildiği popüler turistik yerler ve aktiviteler olurlar.

İstanbul

Gezilecek Yerler

 Ayrıca gittiğimiz yerlerde yerel halka sorarak turistik açıdan çok popüler olmayan yerel halk tarafından bilinen kuytu köşeleri de ziyaret etmeyi severiz. Kapadokya için internetten araştırma yaptığımızda karşımıza çıkan ilk sırada yapılacak olan şeyler peri bacalarını ve yeraltı şehirlerini ziyaret etmek ve sıcak hava balonuyla Kapadokya üzerinde balon turuna katılmaktı. İstanbul ‘da ise ilk sırada yer alanlar Sultanahmet’ i, Eminönü ‘nü ve Taksim’i gezmek ayrıca büyük öneme sahip olan Camii ‘leri ziyaret etmek ve İstanbul üzerinde helikopter turu yapmaktı.

Her iki rotamız için güzel bir program yaparak kalacak yerlerimizi de ayarladıktan sonra büyük bir heyecanla yola koyulduk. Kapadokya’ da ilk günümüzü gezilecek birkaç yeri ziyaret ederek geçirdik, balon turu için hepimiz sabırsız olduğumuzdan ikinci günümüz için hemen balon turuna kaydımızı yaptırdık. Balon turu için sabah erken bir saatte otelden alındık ve sıcak hava balonlarının olduğu bölgeye gittik. Onlarca sıcak hava balonunun yerdeki görüntüsü bile çok büyüleyici ve heyecan vericiydi. Sıcak hava balonumuzun havalanıp turumuzun başlamasıyla hepimizin heyecanı biraz daha arttı.

Bir sıcak hava balonunun içinde bulunmak ve bu taşıtla uçmak olağanüstü keyifliydi, ayrıca Kapadokya gibi muhteşem bir yeri havadan kuşbakışı görmek ise apayrı bir keyifti. Peri bacaları bile gözümüze çok başka görünüyordu. Yaklaşık bir saat süren uçuşumuz boyunca hepimiz başka bir aleme geçmiş gibiydik. Balon turumuz bittiğinde hepimiz iyi ki katılmışız dedik. Üç daha Kapadokya ‘da kalıp Programımızı tamamladıktan sonra İstanbul’ a geçtik.

İstanbul ‘da yine ilk günümüzü gezilecek yerleri ziyaret ederek geçirdik, burda da helikopter turu için heyecanımız had safhadaydı ve ikinci gün hemen İstanbul helikopter turuna katıldık. Helikopter havalandığında yine heyecanımız maksimum seviyeye ulaşmıştı.

Helikopterle uçuyor olmakta çok keyifliydi. İlginç bir şekilde sıcak hava balonuyla uçmak ve helikopterle uçmak birbirinden farklı bir yere ve keyfe sahipti. İkisinin de hissettirdikleri çok farklıydı. İstanbul ‘u havadan helikopterle tur yaparak geziyor olmak mükemmel bir deneyimdi. Hele ki havadan kuş bakışı gördüğümüz manzaralar karşısında nutkumuz tutulmuştu. Hepimiz İstanbul’ da helikopterle tur yapmaktan da çok büyük keyif aldık. Kapadokya ‘da sıcak hava balonuyla yaptığımız tur ve İstanbul’ da yaptığımız helikopter turu gerçekten birbirinden çok farklıydı. Her ikisinde havada uçtuğunuz halde hissettirdikleri duygular ve keyif çok farklıydı. Hangisi daha iyiydi diye düşündüğümde bir ayrım yapamıyorum çünkü balon turu da helikopter turu da müthiş bir deneyimdi.

Kısaca Kapadokya ‘da kesinlikle sıcak hava balonuyla balon turu, İstanbul’ da ise helikopter turu mutlaka yapılmalı.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.