Kariye Müzesi İstanbul ‘da bulunan en önemli müzelerden biridir. Edirnekapı’ da bulunan müze her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. Ayasofya’ dan sonra Bizans döneminden kalan en görkemli yapılardan biridir. 6 yüzyıla kadar giden bir geçmişe sahip olmasıyla birlikte günümüze ulaşan kısmı 11 yüzyıla aittir.

İstanbul – Kariye Müzesi

Kariye Müzesi ilk yapıldığında manastır olarak inşa edilmiş ve uzunca bir süre kilise olarak kullanılmıştır. İlk inşa edildiğinde ana binanın yanında bulunan manastıra ait ek binalar maalesef günümüze ulaşamamıştır. Fatih Sultan Mehmet ‘in İstanbul’ u fethinden sonra da bir süre kilise olarak kullanılmaya devam edilmiş ve 1511 yılında cami olarak kullanılmaya başlanmıştır. Uzunca bir süre cami olarak kullanıldıktan sonra 1945 yılında müze olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Mozaikler

Kariye müzesi dışarıdan her ne kadar sade bir yapı olarak gözükse de içerisi son derece süslü ve görkemlidir. Hatta içi en süslü ve görkemli kiliselerden biridir. Kariye’nin içinde bulunan gören herkesi büyüleyen mozaik ve freskler tüm güzellikleriyle günümüze kadar ulaşmayı başarmışlardır. Bu mozaik ve freskler, Bizans resim sanatına ait en güzel örneklerdendir. İçerisinde bulunan bu eşsiz mozaik ve fresklerden dolayı Kariye müzesi İstanbul’da mutlaka gezilmesi gereken müzelerden biridir. Müzeyi gezdikten sonra kısa bir yürüyüşün ardından Balat’ a ulaşıp, Balat’ın eski binaları ve rengarenk sokaklarında kendinizi kaybedebilirsiniz.

Yıllara meydan okuyan evlerin arasında ve rengarenk sokaklarda gezerken belki de çekebileceğiniz en güzel fotoğraf karelerine sahip olacaksınız. Balat’ta bulunan nostaljik kafelerde ise büyük bir keyifle günün yorgunluğunu atabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.