Kuzguncuk, İstanbul’da şehrin göbeğinde adeta fanusun içinde korunmuş bir vaha gibidir. Üsküdar ilçesinde bulunan bu semt, size nostalji yaşatarak tarihte bir zaman yolculuğuna çıkarır. Arnavut kaldırımlı sokakları, rengarenk cumbalı evleriyle hala orijinal dokusunu korumaktadır ve her sokağı gezilmeye değerdir. Kuzguncuk aynı zamanda bir çok dizi ve filme ev sahipliği yapmıştır. Sokakları gezerken, eğer izlediyseniz bu dizi ve filmler gözünüzün önüne gelecektir. Bunlardan birkaçı Ekmek Teknesi dizisi ve Perihan Abla’dır.

Doğal Film Stüdyosu

     Kuzguncuk Evleri, Perihan Abla Sokağı, Kuzguncuk Üryanizade Camii, Cemil Molla Köşkü, Marko Paşa Köşkü, sahilde bulunan görkemli yalılardan biri olan Fethi Ahmet Paşa Yalısı ve  Beth Yaakov Sinagogu mutlaka görülmesi gereken yerlerden birkaçıdır. Üryanizade Ahmet Esat Efendi Camii, alışık olduğumuz camilerden farklı olarak adeta bir köşkü andırmaktadır. Ahşaptan yapılan caminin minaresi de ahşaptantır ve Boğaz’ın kıyısında olan çok güzel ve şirin bir yapıdır. Fethi Ahmet Paşa Yalısı ise Osmanlı mimarisinin güzel örneklerinden biridir, ayrıca yalının arka tarafında yüzlerce bitki ve ağaç türüne ev sahipliği yapan bir koru da bulunmaktadır. Koru ziyarete açık olup, koruyu gezerken doğayla iç içe Boğaz manzarası eşliğinde yemek yiyip çayınızı kahvenizi içebileceğiniz mekanlarda bulunmaktadır.

Kuzguncuk Evleri

Kuzguncuk sokaklarında günümüzde modern yeme-içme mekanları da bulunmaktadır, yalnız şirin nostaljik kafeleri de kesinlikle görülmeye değerdir. Kuzguncuk, tarihi eserleri ve hala geçmiş dokusunu koruyan muhteşem yapıları ve atmosferiyle herkesi büyülemektedir. Günümüzde ayrıca düğün fotoğrafı çekimi için de çiftler tarafından tercih edilmektedir. Bu yüzden semti gezerken sokaklarda gelinler ve damatlarla karşılaşırsanız şaşırmayın ☺️

         Kuzguncuk, İstanbul’un Anadolu Yakası’nda Musevilerin ilk yerleştiği yer olarak bilinmektedir. 17.yüzyılda bir Musevi köyü olarak anıldığı bilinmektedir. Bu yüzden Avrupa Musevileri tarafından önemli bir yer olarak kabul edilir, hatta bazılarının vefat ettikten sonra burada gömülmeyi vasiyet ettikleri bilinmektedir. Sonrasında 18. ve 19. yüzyıllarda Ermeniler, Rumlar ve Müslümanlar da bölgeye yerleşmiş ve hoşgörünün hakim olduğu nadide bir semt olmuştur. Kuzguncuk’a kendi aracınızla ya da Üsküdar ‘dan yaklaşık 20 dakika yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.