İstanbul’un en hareketli yerlerinden biri kuşkusuz Taksim Beyoğlu’dur. Özellikle İstiklal Caddesi, hafta içi ya da hafta sonu farketmeksizin gün boyu yoğundur. İstanbul’un merkezi olarak bilinen Taksim gün boyu ziyaretçilerin akınına uğrar ve tüm gününüzü büyük bir keyifle burada geçirebilirsiniz. Sahip olduğu tarihi eserler, otantik ve modern yeme içme mekanları, eğlence ve alışveriş yerleriyle son derece dolu dolu ve keyifli bir gezi sizleri bekliyor.

Taksim

         Taksim‘e geldiğinizde ilk uğrayacağınız yer tabiki Taksim Meydanı’dır. Meydanda bulunan Cumhuriyet Anıtı’ nı da mutlaka görmelisiniz. Anıt 1928 yılında İtalya ‘da yapılmış ve buraya getirilmiştir. Eskiden şehre su dağıtımı buradan yapıldığı için bölge Taksim adını almıştır. Taksim maksemi binası hala sağlam bir şekilde İstiklal Caddesi’ sinin girişinde yer almaktadır. Binanın ilginç bir yapısı bulunmaktadır ve İstiklal Caddesi ‘ne girmeden önce buraya da bir göz atabilirsiniz. İstiklal Caddesi ise günün 24 saati şehrin en hareketli caddelerinden biridir. İstiklal Caddesi’ ni baştan sona yürümek kesinlikle Taksim’e gittiğinizde yapmanız gereken şeylerden biridir. Cadde üzerinde bir çok tarihi yapı, mağaza, kafe, restoran bulunsa da ara sokaklarda da onlarca gizli hazine vardır. Hediyelik eşya ya da sinema için Atlas ve Halep pasajlarını ziyaret edebilirsiniz, ikinci el kitap ya da plak almak isterseniz de Aslıhan Pasajı uğramanız gereken bir yerdir. Ya da sadece tarihe ufak bir yolculuk yapmak isterseniz yine uğrayabilirsiniz. Çiçek Pasajı’da muhteşem mimarisiyle yine mutlaka görmeniz gereken son derece şık bir yerdir. Sadrazam Sait Paşa tarafından 1905 yılında yaptırılan pasaj görenleri kendine hayran bırakmaktadır. En büyük Rum Ortodoks Kilise’ lerinden biri olan, 1880 yılında yapılmış olan Ayia Triada Kilise’si de güzel mimarisiyle ziyaret edilmesi gereken noktalardan bir diğeridir.

       İstiklal Caddesi’de hemen hemen herkesin ilgisini çeken bir diğer yapı ise Sent Antuan Kilisesi’dir. İstanbul’un en büyük ve cemaati en geniş olan Katolik Kilisesi ‘dir. İtalyan Neogotik tarza sahip olan kilisenin yapısı Latin Haçı şeklindedir ve kırmızı tuğla taşlarla örülü dış cephesi herkesin dikkatini çekmektedir. Kilisenin mozaikler, resim ve heykellerle süslü olan içi de en az dışı kadar ilgi çekici ve güzeldir.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.